Archiwum 2017/2018


31 października 2017 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy V-VI - 12 uczniów, klasy VII i gimnazjalne - 16 uczniów. Zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca będą reprezentować naszą szkołę w zawodach międzyszkolnych.

Klasyfikacja końcowa:

klasy V - VI:

1. Mateusz Kociołek VI b

2. Benedykt Wąsik V b

3. Leon Herok VI a

4. Piotr Adamek VI b

klasy VII i gimnazjalne:

1. Dominik Horodecki VI a

2. Marek Bachowski VII a

3. Paweł Wandzel III G

4. Tobiasz Wąsik VII b

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

25.10 (środa) odbył się quiz "Czy znasz te lektury?" Udział wzięli uczniowie klas 7,2,3 gimnazjum. Konkurs wygrał Antek Kalita i Tobiasz Wąsik z klasy 7b Marcin Figura i Magda Chrobak doszli do finału. Uczniowie otrzymali nagrody za zajęte miejsca i udział w konkursie przygotowanym przez Samorząd Gimnazjum. Quiz prowadzili: Dominik Umer i Natalia Siecińska z klasy 3aG.

Gratulujemy.

13 października 2017 roku odbyła się w naszej szkole wielka uroczystość. Dzieci z klas pierwszych stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 25. Zdały egzamin z wiedzy patriotycznej, recytując wiersz Władysława Bełzy pt.: „Katechizm polskiego dziecka.” i złożyły Ślubowanie na Sztandar Szkoły. Pani Dyrektor Małgorzata Kubas dokonała aktu Pasowania. Pani Wicedyrektor Lucyna Szrom-Jedrusyna wręczyła legitymacje uczniowskie i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, a Rodzice obdarowali swoje pociechy „małym co nieco”. Mamy pięćdziesięcioro nowych uczniów! Witamy ich serdecznie!

fotogaleria>>

 

Wychowawcy klas pierwszych:
Beata Kopacz
Grażyna Żyła

 

***

13 października 2017 klasy 3a, 3b, 3c chcąc poznać historię tkactwa w naszym mieście oraz utrwalić poznaną ostatnio wiedzę dotyczącą roślin włóknistych wybrały się do muzeum "Domu Tkacza". Zobaczyliśmy jak żyli i pracowali bielscy sukiennicy, jak wyglądały "prototypy" maszyn włókienniczych i jak powstawały tkaniny. Mieliśmy możliwość podziwiania strojów ludowych naszego regionu.  Zapoznaliśmy się również  z pracą  mistrza tkackiego i jego czeladników. W drugiej części wycieczki mieliśmy okazję samodzielnie ozdabiać tkaniny poprzez odbijanie klocków drukarskich na materiale.

 

Dnia 18 października 2017r odbyła się uroczysta Gala Oscarowa. Nagrody "Szkolnej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej" otrzymali nauczyciele dla których Złote Palmy, Niedźwiedzie, Lwy czy inne zwierzęta to za mało! Nauczyciele byli nominowani aż w 11 kategoriach. Konkurencja była ogromna, a tegoroczni nagrodzeni to najlepsi z najlepszych!

Najlepszym podsumowaniem dzisiejszej gali są słowa, które zostały wypowiedziane podczas uroczystości: "..... życie to film, szkoła to plan filmowy, a nauczyciele to aktorzy których wspierają dzielni statyści- uczniowie. Wszyscy wspólnie odgrywają swoje role zapisane w scenariuszu jakim jest program nauczania. Reżyserem jest Pani Minister, a montuje to wszystko Pani Dyrektor."

zobacz - fotogaleria>>

Organizatorzy imprezy "Oskary dla nauczycieli 2017"

17.10.2017 klasy 7a i 7b odwiedziły Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, a dokładnie skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska. Braliśmy czynny udział w wypieku chleba oraz uczyliśmy się kaligrafii w szkole o 200 lat starszej niż nasza. Pisaliśmy atramentem z kałamarzy i klęczeliśmy na grochu za brzydkie pismo i kleksy, zwiedzaliśmy stare chaty i gospodarstwa, wczuwając się w klimat tamtych czasów. To była ciekawa lekcja historii.

zobacz - fotogaleria>>

13 października 2017r. uczniowie szkoły podstawowej klas 4-7 i gimnazjum w ramach Szkolnego Rajdu Turystycznego, ruszyli w kierunku Koziej Góry. Była to okazja do przeżycia wspólnego czasu w malowniczym zakątku naszej okolicy i do integracji grup klasowych oraz rekreacji. Przejście od szkoły na Kozią Górę odbywało się w godzinach przedpołudniowych. Wędrowaliśmy malowniczymi szlakami turystycznymi, podziwiając październikową, jesienną przyrodę. Przy schronisku odbyło się pieczenie kiełbasek. Jak można zobaczyć na zdjęciach naszej fotogalerii, humory i słoneczna pogoda dopisały. Jednym słowem było super. Około 13,30 uczestnicy "wyprawy" powrócili do szkoły uśmiechnięci  i zadowoleni. Wszystkich uczestników Szkolnego Rajdu pozdrawiamy.

zobacz więcej - fotogaleria z Rajdu>>

W dniu 10 października 2017r. odbyły się Sztafetowe biegi przełajowe. Dziewczęta i chłopcy naszej szkoły startowali w dwóch kategoriach wiekowych - Igrzyska Dzieci /klasy IV - VI/ oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej /klasy VII i klasy gimnazjalne/. Pogoda nie sprzyjała naszym biegaczkom i biegaczom, ale mimo deszczowej  aury uczniowie dali radę. W każdej kategorii wiekowej startowało około 19 szkół. Największy sukces osiągnęli chłopcy w Igrzyskach Dzieci zajmując IV miejsce oraz chłopcy w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zajmując IX miejsce.

Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskanych wyników!

Dnia 3 października 2017r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski poezji Jana Brzechwy "Brzechwolandia" dla klas 4-7. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. 

Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:

I miejsce - Elisa Sbandi - kl. 4d

Kamila Tomaszczyk - kl. 6b

II miejsce - Dominika Oślizło-Zaporowska - kl. 4b

Filip Zięba - kl. 4d

III miejsce - Zuzanna Twardowska - kl. 4a

Wyróżnienie - Robert Panasiuk - kl. 4b

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych występów.

 

***

 

KOMUNIKAT

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Księdza Jana Twardowskiego w Bielsku-Białej

ogłasza zapisy na zajęcia z informatyki (podstawy obsługi komputera)

dla Seniorów Mikuszowic Śląskich.

Zajęcia organizowane są w ramach Budżetu Obywatelskiego „Multimedialna Szkoła”.

Realizowane będą w listopadzie br., w każdy piątek od godz. 16:30 do 20:00.

Zgłoszenia należy dokonać do dnia 31. 10. 2017r.

telefonicznie (pod numerem 33 816 49 65)

lub osobiście w sekretariacie szkoły przy ul. Pocztowej 28a.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

***

UWAGA !!! OGŁOSZENIE !!!

Mały samorząd ogłasza konkurs plastyczno- literacki pt. "Owoce i warzywa w zdrowym odżywianiu". Dzieci starsze z klas 3 wymyślają hasła, promujące jedzenie owoców i warzyw, a dzieci młodsze przygotowują kukiełki owocowo - warzywne z papieru kolorowego. Najładniejsze prace zostaną nagrodzone.

Termin składania prac mija 20 października. Prace należy składać w sali nr 8.

Mały Samorząd

3.10. 2017 klasa 3a, dzięki współpracy z rodzicami, miała możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami walut, m. in. z euro oraz polskimi monetami i banknotami będącymi w obiegu, zasadami posługiwania się pieniędzmi, rozpoznawaniem banknotów: wyszukiwaniem znaków, oznaczeniami dla ludzi niewidzących itp. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma  pieniędz w życiu człowieka. Klasa 3a, zaprosiła na swoje zajęcia klasę 3d. To były bardzo ciekawe i udane zajęcia.

W dniu 02.102017 r. w sali konferencyjnej hali sportowej BBOSiR przy ul. Karbowej odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Nasza szkoła zajęła V miejsce. Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Zuzanna Bryzek 2a G, Marek Bachowski 7a, Tobiasz Wąsik 7b oraz Maciej Mleczko 3a G. Gratulujemy uzyskanego wyniku!

Młodzież naszej szkoły 30.09.2017 uczestniczyła w zajęciach rekreacyjnych koła turystycznego. Byłiśmy na Hrobaczej Łące. Na pewno jest to bardzo urokliwe miejsce, które warto odwiedzić. Wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy Groniczkami i Bujakowskim Groniem. Podziwialiśmy piękne i malownicze widoczki, zwłaszcza, że słoneczna pogoda dopisała. Troszkę zmęczeni górskim marszem, ale dotlenieni i z pogodnymi nastrojami wróciliśmy późnym popołudniem z wycieczki. Było fajnie :) Już w październiku kolejna wyprawa :) i już dziś zapraszamy osoby chętne, lubiące chodzić w góry, aby wyruszyły z nami.

minigaleria z naszej wycieczki

W dniu 26 września 2017 roku, klasa 3 d zaprezentowała przedstawienie dla klas 1-3, pt. "Bezpieczna droga do szkoły". Apel był przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i stosowania do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Informował również, że niemniej ważne od stosowania się do przepisów ruchu drogowego jest noszenie elementów odblaskowych.

W dniu 25 września 2017 roku, klasa 3 d świętowała Dożynki, czyli inaczej Święto Plonów. Na przestrzeni wieków forma dożynek przekształcała się i pewne elementy ulegały zmianom, ale klucz tego obrzędu się nie zmienił. Przed przyjęciem chrześcijaństwa były to podziękowania bóstwom. W świętych gajach odbywały się dożynki, czyli podziękowania za zebranie plonu, a dokładniej chleba.

Dzisiaj dla rolników jest to bardzo ważne święto dziękczynne. W ten sposób dziękują oni, za udane żniwa. Chleb jaki towarzyszy dożynkom w naszym kraju jest symbolem daru Bożego. Rolnicy spotykają się, aby podziękować za ten dar i podzielić się nim z innymi. Klasa 3d przygotowała na ten dzień mnóstwo wypieków, były to chleby żytnie, razowe, pszenne oraz bułki od pełnoziarnistych do najbardziej lubianych drożdżówek.

 

***

Akcja "Sprzątanie Świata"
Akcja "Sprzątanie Świata"

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Nasza szkoła w tym roku, 15.09. 2017 kolejny już raz, włączyła się w tę akcję. Uczniowie klas 5 oczyścili teren parku w okolicy naszej szkoły. Wszyscy bardzo chętnie wzięli udział w akcji; byli zaskoczeni, że na tak niewielkim obszarze można zebrać tyle różnorodnych śmieci. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie akcje, są potrzebne, by nasze miasto było piękniejsze.

W ubiegłym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do projektu: pt. "Multimedialna szkoła" i 325 głosami wywalczyliśmy dofinansowanie do jakże potrzebnej inwestycji jaką jest nowoczesna pracownia komputerowa. Przez okres wakacji trwały prace instalacyjne. Obecnie możemy pochwalić się już nową salą komputerową z nowoczesnym sprzętem (tablica multimedialna, nagłośnienie,  serwer) oraz wysokiej jakości oprogramowaniem użytkowym (programy graficzne, Office 2016 i Windows 10 na 15 stanowiskach roboczych).
Dziękujemy wszystkim, którzy poparli i wsparli nasz projekt w głosowaniu, a szczególnie Rodzicom uczniów z naszej szkoły.

minigaleria naszej nowej pracowni komputerowej