250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

18-10-2023 19:32 Samorząd Szkoły

Święto Edukacji Narodowej to zaiste okazyja, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru, jakim są uczniowskie umysły, dusze i ciała.

Niech więc Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech Wam sprzyja i zagości w Waszych domostwach.

Ty zaś szlachetne zdrowie, ulubuj sobie Wszystkich Pracowników tej prześwietnej instytucyji oświatowej – Szkoły Podstawowej 25 z mężem opatrznościowym Janem i wspieraj
ich nadwątlone przez nas siły.

Tego życzą wdzięczne Basałyki”

Anno Domini 2023

Takie życzenia złożyła przewodnicząca Samorządu Szkolnego Pani Dyrektor, Nauczycielom
i wszystkim Pracownikom naszej szkoły z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej zwanego potocznie Dniem Nauczyciela. Styl i język życzeń został dostosowany do okoliczności,
czyli 250 rocznicy powołania KEN-u, pierwszego na świecie ministerstwa oświaty.

Program artystyczny składał się z dwóch części: krótkiego zarysu historycznego Komisji Edukacji Narodowej oraz zabawnych, współczesnych tekstów uchylających kulisy pokoju nauczycielskiego.
W roli zafrasowanych i zawalonych papierami pedagogów wystąpili uczniowie klasy 6b, którzy znakomicie „zagrali’ swoich nauczycieli.

Rapowaną historię polskiej oświaty od średniowiecza do współczesności wykrzyczeli i odtańczyli raperzy z 5a.

Uzupełnieniem całości była prezentacja medialna profesjonalnie przygotowana przez ucznia klasy 8, dzięki której odbiorcy mogli lepiej rozumieć inscenizowane przez aktorów teksty.

Szczególnego znaczenia nabierają przytoczone przez narratorki słowa oświeceniowego reformatora polskiej oświaty ks. Grzegorza Piramowicza „ Myśleć, mówić i czynić jak na człowieka i obywatela przystało, które stały się ideą jego pierwszego podręcznika dla nauczycieli pod tytułem „Powinności nauczyciela”.

Warto również przytoczyć słowa raperów nawiązujące do myśli Piramowicza:

Dzień czternasty października-

To jest święto pracownika,

Który w trudzie i mozole

Wychowuje dzieci w szkole

I choć nas to często nudzi,

wychowuje nas na ludzi!

Odlotowa więc muzyka

dla szkolnego pracownika!

Dla was kwiaty i życzenia,

pięknych marzeń, snów spełnienia!

Uroczysty apel zakończyło wręczenie medali nauczycielom wytypowanych w uczniowskiej ankiecie nominowanych do tytułów: nauczyciel słoneczko, nauczyciel cytrynka, nauczyciel chodząca encyklopedia, nauczyciel elegant lub elegantka, nauczyciel opoka, nauczyciel chodząca powaga, nauczyciel dyplomata, nauczyciel kosa.

Wszyscy wyróżnieni pedagodzy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami, a końcowym akcentem uroczystości było odśpiewanie zawsze aktualnej piosenki kabaretu OT.TO „Wakacje”.