Przejdź do treści Przejdź do menu

Dzień Ziemi - Szkolny Dzień Zielony
„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami,

zaopiekujmy się Ziemią.

Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,

utrzymując ją w czystości i szczęściu.”
Autor nieznany

DZIEŃ ZIEMI W KLASACH 1-3

DZIEŃ ZIELONY

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych. To największe ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w 192 krajach. Pierwsze obchody Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21.03.1970 roku, w Polsce po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22.04.1990 roku.

Z tej okazji naszej Planecie składamy życzenia:

„Moja Ziemio ukochana
życzę słońca Ci od rana
czystej wody i powietrza
żebyś była coraz „lepsza”.
Pięknych pól i czystych lasów,
trochę chmurek, śpiewu ptaków,
pięknych kwiatów letnią porą
boś Ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy
i się bardzo postaramy,
by najmniejszy skrawek Twój
czysty był, jak wody zdrój.”W Dniu Ziemi na całym świecie organizowane są akcje i happeningi mające na celu uświadamianie ludziom, że ich życie uzależnione jest od życia Ziemi. Nasza Planeta jest nie tylko domem ludzi , ale również domem zwierząt i roślin. Promowane są ekologiczne postawy, ale również uświadamiamy problemy, które wiążą się ze zmianami klimatu naszej Błękitnej Planety.


Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło “Przywróć naszą Ziemię”.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie klas czwartych i szóstych zaproponowali w swoich pracach rozwiązania pozwalające zmniejszyć użycie plastiku w gospodarstwach domowych. Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie poznali działania, które mogą podjąć by oszczędzać energię oraz wodę w swoich domach. Z okazji Dnia Ziemi ogłaszamy także konkurs o tematyce ekologicznej. Szczegóły poniżej.


Informacje o konkursie

W dniu 22 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbyła się także akcja „Zgniatacze – ekologiczni siłacze”. Akcja miała na celu uświadomienie potrzeby troski o naszą planetę, a także o los przyszłych pokoleń ludzkości, aby mogły one żyć w jak najczystszym środowisku.

W akcji wzięli uczniowie klas VI, VII i VIII. Uczniowie uświadomili sobie potrzebę kształtowania w swoim życiu właściwych nawyków dotyczących dbałości o przyrodę. Jednym z nich jest właśnie zgniatanie plastikowych butelek, a także kartonowych opakowań, np. po mleku. Uczniowie wykonali fotografie zgniatanych przez siebie opakowań.

 

 

W ramach obchodów Szkolnego Dnia Ziemi uczniowie i nauczyciele mogli także korzystać z materiałów dydaktycznych przygotowanych dla szkół przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz wziąć udział w ciekawych  webinariach i wykładach. Najważniejszym zagadnieniem poruszanym w tych materiałach jest ochrona klimatu. Materiały dostępne są nadal na stronie:  www.lekcjezklimatem.pl

Zachęcamy do dalszego korzystania z przygotowanych dla nas przez ministerstwo propozycji. Stanowić to będzie nasz wspólny wkład w działania na rzecz Ziemi!

 Dzień Ziemi - prezentacja

Jeżeli nie chcemy, aby były zanieczyszczone gleby, lasy, morza i rzeki, stale ocieplał się klimat, topniały lodowce i ginęły kolejne gatunki roślin i zwierząt powinniśmy zmienić swoje postępowanie. Musimy żyć ekologiczne, czyli: oszczędzać wodę, prąd, troszczyć się o czyste powietrze, segregować śmieci i wykorzystywać surowce wtórne.
Uczniowie klas młodszych swoimi ciekawymi „zielonymi strojami” chcą pokazać, że wiedzą jak dbać o środowisko naturalne, a temat ochrony przyrody jest im znany i bliski.Potrafią również w swoich pracach plastycznych wykorzystywać rzeczy niepotrzebne, aby wykonać „coś z niczego”. Można się o tym przekonać oglądając galerie zdjęć. Kreatywność naszych uczniów jest nieograniczona. W tym miejscu dziękujemy także Rodzicom, którzy znajdują czas, by wraz z dziećmi "pobawić się" plastyką. Prace są wyjątkowe:)


„Najlepszym uczuciem na tej planecie jest czuć spokój duszy;
żadnego stresu, strachu, nieustannego rozmyślania – po prostu spokój.”

K. Begańska

Idealnym miejscem, by to osiągnąć, jest LAS - ten czysty, piękny, dający ukojenie i ciszę.  Taki, jak przedstawili nam go uczniowie klas drugich na swoich pracach plastycznych.


W takim lesie, w którym słychać szum wiatru, szelest liści i śpiew ptaków możemy odpocząć. Namiastkę lasu przygotowali uczniowie podczas zajęć w świetlicy szkolnej:)Rozważania trzecioklasistów na temat Ziemi:)