Święto Patrona Szkoły - Ks. Jana Twardowskiego

30-05-2020 19:07 Samorząd Szkoły

W tym roku 1 czerwca obchodzimy 105 rocznicę urodzin Ks. Jana Twardowskiego, który jest patronem naszej szkoły. 
Wiersz ks.Twardowskiego opracowany muzycznie, w wykonaniu naszej absolwentki,  Wiktorii "Wielka, mała.""Wybraliście patronem księdza, a więc tego, który stara się iść drogą Ewangelii, wybierając mnie, wybraliście również drogę taką, jaką i ja wybrałem. Wiecie, że piszę wiersze, a w tych wierszach mówię o Bogu.

To, że jestem patronem szkoły traktuję jako szlachetne wyróżnienie. Jestem wzruszony dobrocią, jaka mnie spotkała i tym, że ktoś o mnie pamięta i powierza opiece.

Chciałbym, żeby moje wiersze pomogły odnaleźć się w dzisiejszym świecie i w niepokoju, jaki jest wokół nas , bo wiersze oparte na Bogu uczą spokoju.

Chciałbym przybliżyć sens wiary. Wiara - to zgoda na świat, jaki stworzył Bóg. 

Dzisiaj jest święto dziecka. O dzieciach mówią w telewizji, piszą w gazetach...Takie wielkie imieniny wszystkich dzieci, a więc i życzenia dla dzieci .

Składam życzenia, by wszystkie dzieci były tak dobre dla innych, jak mamusie są dla Was."

                                                                    Ks. Jan Twardowski
Życiorys ks. Jana
- przeczytaj tutajW ujęciu księdza Twardowskiego natura i człowiek są od siebie zależne, a jednocześnie podporządkowane istocie najwyższej - Bogu. Wśród licznych utworów poety znajdują sie wiersze poświęcone przyrodzie. Przekonują nas one do codziennej obserwacji rzeczywistości, do refleksji nad naturą.


Tak przedstawia się łąka w oczach pierwszoklasistów. 

Autor uważnie przygląda sie "temu, co w trawie piszczy" oraz wyraża pogodną akceptację, pieśń chwały na cześć stworzenia i Stwórcy. Bohaterami Jego wierszy są wszelkie, nawet najmniejsze stworzenia, jakie można spotkać na ziemi. Zwierzęta bowiem, ksiądz Jan kojarzył z Bożą dobrocią i lagodnością. Sam siebie nazywał Janem od biedronki. 


Uczniowie klas drugich spróbowali przedstawć plastycznie te stworzenia, o których pisał poeta. 


Zbliża się rocznica nadania imienia szkole. Z tej okazji uczniowie klas piątych na lekcjach plastyki wykonali ilustracje do wierszy  Patrona naszej szkoły.