Zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc

1- 5 kwietnia 2021r.

Zwyczaje wielkanocne w innych krajach często się powtarzają - np. szukanie czekoladowych jajek i innych łakoci w ogrodzie. Z kolei typowe zwyczaje wielkanocne w Polsce, takie jak śmigus-dyngus czy święcenie pokarmów, praktycznie nieznane są w innych państwach.

Uczniowie, jak co roku,  na zajęciach lekcyjnych rozmawiali o znanych i nieznanych tradycjach świątecznych zarówno polskich jak i zagranicznych. Trzecioklasiści poznali ciekawe tradycje, charakterystyczne dla USA, Anglii czy Szwecji. Z rozbawieniem przyglądali się tradycji przebierania się szwedzkich dziewczynek za czarownice, aby wędrując pomiędzy domami zebrać słodycze lub datki.

Z zazdrością zerkali na przejeżdżającą Królową angielską, która w Wielki Piątek, obdarowuje swoich poddanych monetami, specjalnie wybitymi na tę właśnie okazję. Ten zwyczaj wyjątkowo przypadł dzieciom do gustu.

Z chęcią  biorą  udział wraz z angielskimi i amerykańskimi dziećmi w poszukiwaniu czekoladowych jajek i prezentów od Wielkanocnego Zajączka oraz w zawodach toczenia jajek czyli "Egg Rolling ".

Z przyjemnością przyjrzeli się drzewom, aż uginającym się od zawieszonych na nich jajek, które ozdabiają domy i ogrody nie tylko w Niemczech, ale także w niektórych regionach Polski.

Niesamowite wrażenie zrobiła na wszystkich wielkanocna parada Ester Parade, która odbywa się z w Nowym Jorku. W Niedzielę Wielkanocną, Piątą Aleją się mieszkańcy Nowego Yorku, szczególnie eksponując wielkanocne nakrycia głowy – kapelusze, ozdobione różnorakimi elementami kojarzącymi się z wiosną, czyli wiosennymi kwiatami, piórkowymi motylami, kolorowymi jajkami, plastikowymi królikami, ptaszkami itp. Dzieci zorganizowały sobie takie właśnie nakrycia głowy lub wykonały ich projekty:)

Wśród polskich zwyczajów na plan pierwszy wysuwa się dekorowanie jajek i tworzenie z nich pisanek, kraszanek, drapanek, oklekjanek.  Aż przyjemnie pomyśleć, że na naszych stołach wielkanocnych jest tak kolorowo i ładnie.

Dzieci nie zapomniały także o zwyczaju wysyłania kartek świątecznych i składania sobie życzeń. Z uwagi na obecną sytuację musieliśmy to zorganizować przez komputer, przy użyciu dostępnych edytorów graficznych.

Wszystkie polskie zwyczaje świąteczne przybliżyły nam Panie: Aleksandra Stanaszek oraz Renata Oleksy-Schabikowska, które dzięki pomocy uczniów z naszej szkoły, nagrały słuchowisko wielkanocne. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania.

Słuchowisko wielkanocne