Przejdź do treści Przejdź do menu

11 listopada - Narodowe Święto NiepodległościTwój dom”


Jest w każdym naszym słowie,

a słowa są najprostsze -chleb,

mama, dom gościnny,

i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,

i w białych kwiatach wiśni,

w piosenkach wszystkich ptaków

i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,

i w czarnym węglu Śląska,

i tu, gdzie serce mówi,

że to jest właśnie Polska.


Wanda Chotomska 

102 LATA NIEPODLEGŁEJ POLSKI

 

   11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 102 lata temu 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, a Polska po 123 latach odzyskała niepodległość.

       Po latach wysiłków i zmagań wielu bohaterów, jak i zwykłych Polaków Rzeczpospolita  powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy nie tylko walczyli z karabinem w dłoni, ale też ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego. Często byli z tego powodu szykowani, aresztowani i prześladowani. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy  wytrwale kultywowali polskość, pamiętali o  polskiej historii i kulturze.

 

      11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem potem przejął władzę cywilną.  Ostatecznie Józef Piłsudski stanął  na czele odrodzonego państwa jako Tymczasowy Naczelnik Państwa.       W styczniu 1919 roku utworzono nowy rząd, którym kierował wybitny pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Następnie odbyły się pierwsze wybory do sejmu, a 20 lutego  uchwalono małą konstytucję. Przed Polakami była jednak jeszcze długa droga do stworzenia nowego państwa, trzeba było walczyć o granice, ujednolicić ustrój państwa oraz  prawo. Odrodzone państwo składało się przecież z „trzech nierównych połówek”, które przez ponad wiek należały do trzech różnych państw.
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” , w której MEN zachęca uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11, zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczności szkolne wspólnie świętują tę szczególnie ważną dla Polaków rocznicę.

Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii uczniowie i nauczyciele, którzy byli tego dnia w szkole, zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Pozostałe osoby, które uczyły się na odległość, połączyły się za pomocą komunikatorów i zaśpiewały hymn w formie on-line. 

 Od kilku lat nasza szkoła sprawuje opiekę nad miejscami pamięci narodowej w naszym mieście. Jest to Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy ul. Startowej oraz obelisk poświęcony zamordowanemu przez hitlerowców we wrześniu 1939r. druhowi Mieczysławowi Piekiełko, zlokalizowany przy ul. gen. Maczka. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości reprezentacja szkoły udała sie tam z kwiatami i zniczami. Posłuchajmy piosenki Idą leśni , która opowiada o życiu partyzantów którzy żyli w trudnych warunkach walczyli o wolność ojczyzny byli wspierani przez ludność cywilną i  razem za swoje działania  płacili najwyższą cenę.

Piosenkę wykonują Emilka i Asia z klasy 6cPodczas zajęć świetlicowych odbyła się pogadanka na temat szacunku dla Symboli Narodowych – zachowania odpowiednich postaw podczas wysłuchiwania i odśpiewywania hymnu, odpowiedniej prezentacji flagi państwowej oraz znaczenia i symboliki herbu państwa. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne.
Drugoklasiści 
na zajęciach plastyki wykonali piękne orły - symbole Polski. Oto one:
Uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi Rodzinami zadbali o to, by w każdym domu dumnie powiewała biało-czerwona flaga.
Zaprezentowali także swoją wiedzę na temat Święta Niepodległości wykonując wspaniałe prezentacje i prace plastyczne. 


Niepodległa Polska - prezentacje uczniowskie - kliknij tutaj


A na koniec klasa czwarta przygotowała QUIZY o Święcie Niepodległości. 

 

Tutaj sprawdzisz swoje wiadomości:)