Bezpieczne wakacje

Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku,
czekaj na nas w borze!

Autor: Czesław Janczarski

Wakacje to czas wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Pojedziemy nad morze, w góry, będziemy żeglować po jeziorach, zbierać w lesie grzyby. Nie możemy się doczekać swobody i radości letnich dni, bez szkolnych obowiązków i rannego wstawania. Musimy jednak zawsze pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Klasa 3 przygotowała apel, w czasie którego uczniowie przypomnieli najważniejsze zasady bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Poniżej przedstawimy najważniejsze zasady wypoczynku.

Wypoczywając w górach:

-należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie

-nie wolno wyruszać w góry bez opieki dorosłych i należy poruszać  się tylko po wyznaczonych szklakach

-ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.

-wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu

Wypoczywając na wodą pamiętaj:

Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

Pamiętaj również aby:

Zachować umiar w przebywaniu na słońcu.

Mieć zawsze nakrycie głowy i okulary słoneczne. Smarować się kremem z filtrem

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji