Przejdź do treści Przejdź do menu

Dzień Matki


Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas?
Kto od złych przygód strzeże? Nasza kochana mama.
Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła.
Każdą łzę nam otarła. Mamusia nasza miła.
Jak ci się odwdzięczymy za wszystko, droga mamo?
Będziemy się starali kochać ciebie tak samo.

"Nasza mama" Czesław JanczarskiDZIEŃ MATKI W KLASACH 1-3

      
Jak co roku, już kilka dni przed 26 maja dzieci przygotowują niespodzianki dla swoich kochanych mam. Wykonują własnoręcznie laurki, drobne prezenty, a także uczą się wierszyków, które będą mogły w ten szczególny dzień wyrecytować swoim mamusiom.

Mamo!
Dam Ci dziś piękny kwiatek
i wstążkę na dodatek.
Dam Ci złoty pierścionek,
na górce mały domek,
ogródek malowany,
ławkę pod wielkim kasztanem.

Dam Ci słońce nad domem,
słońce jak złotą koronę.
I dam Ci księżyc, wiesz?
I jeszcze... co tylko chcesz.
Bo jestem bardzo bogaty,
dostałem kredki od taty. 

„Mamo!” - Gellnerowa Danuta

Piosenka Ti amo- Kocham Cię - w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

W Dzień Matki chcemy podziękować swojej mamie za jej miłość oraz trud i poświęcenie włożone w nasze wychowanie.

Czy wiecie jaka jest tradycja obchodzenia tego święta w Polsce i na świecie?

Początki obchodów Święta Matki sięgają już czasów starożytnych. Jednak samo święto miało trochę inny, bowiem politeistyczny charakter. Czczono przede wszystkim matki-boginie, czyli wszelkiego rodzaju bóstwa płodności i urodzaju. 

W XVII wieku na terenach Anglii obchodzono święto mam pod nazwą „Niedziela u matki”. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy.

Inna tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis wypromowała „Dni Matczynej Pracy”. W 1905 roku jej córka ustanowiła „Dzień Matki”, a w 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Przypada ono na drugą niedzielę maja. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Amerykę, a następnie na resztę krajów świata.

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzony był  w 1914 roku w Krakowie. Na świecie obchodzony jest w ponad 140 krajach. Jednak w wielu z nich świętowany jest w zupełnie inny dzień niż 26 maj.W naszej galerii możecie obejrzeć portrety mam, laurki oraz niespodzianki, jakie dzieci przygotowały z okazji Dnia Matki. 

Jak dzieci widzą swoje mamy - teksty trzecioklasistów