Katyń

13-04-2022 18:24 Samorząd Szkoły

13 kwietnia 2022 r. przypada 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej.
Obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

We wrześniu 1939 r do niewoli sowieckiej trafiły tysiące polskich oficerów, policjantów, kapelanów
i żołnierzy. Osadzono ich w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku.
Stalin wydał rozkaz ich wymordowania. Egzekucje odbyły się w kwietniu i maju 1940 r.
Dokonano ich w Katyniu koło Smoleńska, w Charkowie i w Miednoje koło Kalinina.
Łącznie w egzekucjach śmierć poniosło ok. 22 tys. polskich oficerów i przedstawicieli  inteligencji.

Zbrodnia katyńska została w 1943 r. ujawniona przez Niemców, którzy wkroczyli na te tereny i odkryli groby pomordowanych Polaków.