Etno-odbicia – torba na zakupy

W piątek 10 maja 2024 r. uczniowie klasy 2 a pojechali do Muzeum Historycznego w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej.
Uczestniczyli tam w warsztatach edukacyjnych   Etno-odbicia – torba na zakupy.

Na początek, pani instruktorka oprowadziła dzieci po wybranych salach Muzeum, zawierających stroje regionalne z naszej okolicy. Szczególna uwagę zwróciła na przepiękne stroje wilamowskie
i cieszyńskie, te codzienne i te odświętne. W interesujący sposób omówiła dawne techniki
ich wytwarzania. Ciekawym elementem tych ubiorów były hoczki, czyli metalowe części tradycyjnego stroju cieszyńskiego.

Następnie odbyła się najciekawsza część wycieczki. Uczniowie otrzymali ekologiczne torby na zakupy
i za pomocą przygotowanych stempli, inspirowanych hoczkami, odbijali na nich własny, oryginalny wzór. Do wyboru były różne kształty i wzorki na stempelkach oraz wiele kolorów farb. W ten sposób powstały różnorodne kompozycje, każda o innych charakterze.
Dzieci wykazały się pomysłowością, starannością i dobrym smakiem.

Takie piękne torby będą wspaniałym upominkiem dla mam z okazji zbliżającego się ich święta.
Każda mama z pewnością ucieszy się z własnoręcznie wykonanego przez dziecko, praktycznego prezentu.