Przejdź do treści Przejdź do menu

Idą Święta!!! „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”


Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? 

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? 
Dlaczego śpiewamy kolędy? 
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. 
Dlatego, żeby podawać sobie ręce. 
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. 
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Ks. Jan Twardowski
To, co wyróżnia okres Bożego Narodzenia, to rozbrzmiewające kolędy śpiewane nie tylko w kościołach, ale też w domach, na ulicach przez poprzebieranych kolędników i podczas okolicznościowych spotkań.

„Wśród nocnej ciszy” to jedna z najbardziej popularnych kolęd polskich nieznanego autora. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, by nieść nie tylko świąteczną radość, ale i nadzieję na lepsze jutro. 
Niech melodia tej właśnie kolędy wykonanej przez ucznia naszej szkoły, Mateusza W. z kl. 7a, wprowadzi nas w świąteczny nastrój.  

"Wśród nocnej ciszy"


Czym są dla nas święta Bożego Narodzenia? Dla każdego są z pewnością bardzo ważne, ale każdy  znajduje w nich coś wyjątkowego dla siebie. Swoimi refleksjami podzielili się uczniowie naszej szkoły. 


Refleksje na temat świąt


Najwięcej zwyczajów dziś wiąże się z wigilijną kolacją, na którą zaczekać należy do pojawienia się pierwszej gwiazdki. Stanowi to nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa i prowadzącej  do niego trzech mędrców ze wschodu. Jest to także okazja, by celebrować ten niezwykły czas. Zasiądźmy więc do stołu, podzielmy sie potrawami ale zanim to nastąpi.....Poczęstuj się świątecznym śniadankiem - smacznego:)Według przekazywanej od pokoleń tradycji, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia zwierzęta mówią ludzkim głosem. Dzieje się to w wigilijną noc. 
Może i te zwierzęta mówią ludzkim głosem:)A tak przygotowują się do świąt zwierzaki czwartoklasistów.


Zwierzaki IVaŚwięta to czas obdarowywania, czas radości i szczęścia, które wzbudzają te maleńkie i te wielkie, wymarzone i z serca dawane, prezenty. To wszystko dzięki hojności ANIOŁKA. Oto on:

Święta nie byłyby tak piękne, gdyby nie atmosfera im towarzysząca, ta którą tworzy świerkowa choinka otulona zapachem piernikowej przyprawy i domowych wypieków i przybrana najpiękniejszymi, często własnoręcznie wykonanymi ozdobami.


Ozdoby choinkowe z podkładem muzycznym


O tym, że matematyka jest królową nauk już słyszeliśmy, ale że pełna jest świątecznej magii, dopiero teraz się przekonujemy:)

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
A gdy wszyscy usną wreszcie
Noc igliwia zapach niesieGarść życzeń uczniowskich

 

Składamy życzenia Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom naszej szkoły na święta Bożego Narodzenia, życząc zdrowia, pogody ducha, miłej rodzinnej atmosery i spełnienia marzeń oraz szybkiego powrotu do szkoły.

Do życzeń dołączamy kartki świąteczne, które wykonali uczniowie klas szóstych i piątej na lekcjach plastyki na szkolny konkurs plastyczny.

Oto najpiękniejsze z nich:

Aby te niezwykłe chwile, pełne szczęścia, radosnego oczekiwania, śmiechu z Rodziną, cudownych życzeń składanych sobie nawzajem i wszystkiego, co w świętach niezwykłe, nie umknęły nam, uchwyćmy je w ramy obrazu i zapamiętajmy na zawsze.

 


Chwile, które warto zapamiętać, zdaniem uczniówJezus, przychodząc na świat, wybrał drogę, której my chyba nie wybraliśmy. Jakie to szczęście, że nie przyszedł na świat w królewskich pokojach, bo gdyby tak się stało, to nie byłoby aniołów na Boże Narodzenie. Nie byłoby pasterzy, bo całe to poczciwe bractwo wypędzono by, gdyby pukało do wytwornych drzwi. Nie byłoby ani osła, ani wołu, bo nie wpuszcza się bydła do salonów. Jakie to szczęście, że Jezus przyszedł w taki sposób, w jaki przyszedł, bo uświęcił naszą ludzką drogę, pełną naszych ludzkich słabości.
                                                        ks. Jan TwardowskiA na koniec popatrzmy jak wspaniale prezentują sie dziecii ubrane w świąteczny nastrój!

Przy choince - zerknij i posłuchaj


Wesołych Świąt!