Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

02-04-2021 20:00 Twórczość dziecięca

"Kiedy przeczytam nową książkę,

to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem

- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

2 kwietnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie 2 kwietnia urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor m.in. takich baśni jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”. Święto zostało zainicjowane w 1967r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tego czasu co roku inne państwo zajmuje się organizacją obchodów tego święta. Polska została organizatorem w 1977r. a hasło przewodnie obchodów brzmiało „Książka moim oknem na świat”. W bibliotekach i szkołach organizowane są spotkania dla dzieci podczas których dorośli czytają Andersena. Od 2001r. W Polsce zainicjowano także akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Refleksje na temat książek

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

chińskie przysłowie

Czytanie książek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni, twórczego myślenia, wzbogaca słownictwo, doskonali więź rodzica z dzieckiem. Warto poświęcać czas na czytanie od najmłodszych lat, bo dzięki temu w przyszłości zyskujemy wiernego czytelnika. dla którego książka stanie się przyjacielem, tym niezwykłym zaczarowanym ogrodem, czekającym, by odkrywać w nim wciąż nowe, ukryte zakamarki.

Słowa, słowa, słowa....

Znaczenie książek znają doskonale także nasi uczniowie. Wiedzą, że wszystko zaczyna się i kończy na słowach, bo nimi możemy wyrazić prawie wszystko. Zainspirowani wierszem napisali swoje własne teksty poetyckie.