Przejdź do treści Przejdź do menu

Od rzemiosła do przemysłu – drukowanie tkanin

15 czerwca uczniowie klasy 1b wybrali się na ostatnią już wycieczkę w tym roku szkolnym. Tym razem dotarliśmy do Domu Tkacza – czyli zewnętrznej ekspozycji Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Muzeum położone jest na terenie Górnego Przedmieścia, istniejącego już od pierwszej połowy XV wieku i zamieszkiwanego przez sukienników bielskich. Tradycje domu, w którym znajduje się muzeum, sięgają aż XVIII wieku. Mieściło się tu mieszkanie i warsztat sukiennika, później warsztat szewski, następnie budynek pełnił funkcję normalnego domu czynszowego, aż  wreszcie został przeznaczony na cele muzealne. Od  1992 roku Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej udostępniło dom zwiedzającym.

Dzięki temu i my mogliśmy obejrzeć wystawę stałą, a w niej warsztat tkacza, kuchnię i sypialnię właścicieli, wyposażone w krosna, meble i wiele starych i nieużywanych już dzisiaj sprzętów gospodarstwa domowego.

O trudach pracy tkacza i dawnym życiu bielskich mieszczan opowiadała nam ciekawie Pani przewodniczka. Później zabrała nas do sieni, gdzie przygotowano  dla nas dwa stanowiska pracy drukarskiej. Tam dzieci mogły własnoręcznie rozprowadzić wałkiem farbę na klocku drukarskim
z wzorem kwiatowym lub zwierzęcym a następnie odbić wzór na płótnie. Nie była to tak łatwa praca
jak mogłoby się wydawać, ponieważ odbijanie na płótnie wymaga sporo siły, cierpliwości i dokładności. Jednak naprawdę było warto a piękne prace uczniowie mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.