Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

Śladami bielskiego włókiennictwa

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak zmieniała się bielska branża włókiennicza i o czym opowiadał stukot starych maszyn powinien, tak jak uczniowie klasy 2b, wybrać się na warsztaty „Od rzemiosła do przemysłu, część II: Tkanie w koło na wesoło” do Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Tu, w Starej Fabryce, wraz z przewodnikiem można pospacerować po ekspozycji włókienniczej, czyli po starej, pełnowydziałowej fabryce.
Uczniowie z uwagą przyglądali się różnego rodzaju krosnom, na których powstawało „bielskie złoto”. Obejrzeli przeróżne sploty w tkaninach a także mogli usłyszeć i zobaczyć działające krosno. Poznali także fachowe słownictwo i wiedzieć już będą czym jest czółenko, wątek czy osnowa.
Na koniec drugoklasistów czekało nie lada wyzwanie. Otrzymali specjalnie przygotowane tkackie koło, które musieli utkać kolorowymi sznurkami. Z wielkim zaangażowaniem zajęli się tą arcytrudną, mozolną pracą - tkaniem, aby na koniec otrzymać tytuł mistrza tkackiego.
Ich praca przyniosła naprawdę niezwykłe efekty i spotkała się z uznaniem wszystkich dorosłych uczestników warsztatów.