Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH 1-3

W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole rozbrzmiały nutki pieśni patriotycznych. Klasy młodsze przeglądem pieśni uczciły Święto Odzyskania Niepodległości.

Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, te patriotyczne wzmacniały ducha polskości, pozwalały pamiętać o dawnych bohaterach, przypominały o zwycięskich bitwach, często zagrzewały do boju a nawet bywały modlitwą. W dużym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy. Dlatego też staramy się, aby uczniowie naszej szkoły, także ci najmłodsi znali słowa i melodie pieśni, które są tak ważne dla każdego Polaka.

Najważniejszą Pieśnią patriotyczną jest oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego”. Powstał ponad dwieście lat temu, a od 1927 roku jest naszym Hymnem Narodowym. I to właśnie wspólnym odśpiewaniem przez wszystkich uczniów hymnu rozpoczął się ten niezwykle uroczysty koncert.

Równie ważną pieśnią jest „Rota” , napisana w 1908 roku przez Marię Konopnicką do melodii skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego.
„Rota” po raz pierwszy została wykonana przez chór przedstawicieli wszystkich zaborów podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie (15 lipca 1910 roku). Na naszej uroczystości
„Rotę” zaśpiewali uczniowie klasy 3b.

Następnymi wykonawcami byli uczniowie z klasy 1b. Zaprezentowali oni pieśń znaną jako „Szara piechota” lub „Maszerują strzelcy”. Nie wiemy, kiedy dokładnie ta pieśń powstała, ale większość opracowań podaje rok 1918, chociaż mogło to być również na przełomie 1915 i 1916 roku. Pierwszy raz „Szara piechota” została opublikowana dopiero w „Wojskowym śpiewniku żołnierza polskiego” wydanym
w 1929 roku. W czasie II wojny światowej wykorzystano melodię „Szarej Piechoty”
do wielu nowych piosenek partyzanckich, żołnierskich, powstańczych i jenieckich.

Klasa 2b zaśpiewała niezwykle melodyjną pieśń „O mój rozmarynie”. Była to jedna
z najpopularniejszych pieśni wojskowych I wojny światowej. Tytułowy rozmaryn jest symbolem miłości i wierności.
Rozmaryn był jednym z wielu przykładów wskazujących, że legioniści lubili śpiewać równie często o wojnie, co o miłości.

Kolejną klasą, która wystąpiła w koncercie, była klasa 3 a, której uczniowie zagrali na dzwonkach i zaśpiewali pieśń „Wojenko, wojenko”. To również bardzo popularna pieśń legionowa.
Opowiada o trudach frontowego życia oraz poświęceniu walczących żołnierzy. Zaraz po klasie 3a swój talent w graniu na dzwonkach zaprezentowała
klasa 3b, która przypomniała melodię „Przybyli ułani pod okienko”.

Pieśń „Białe róże”, znaną także pod tytułem „Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewali uczniowie klasy 2a. Ta polska pieśń wojskowa i patriotyczna powstała około 1918 roku i została napisana przez Mieczysława Kozar-Słobódzkiego. Pieśń jest hymnem żałobnym po utraconej miłości.

Na zakończenie koncertu wystąpiła klasa 1a, prezentując piosenkę „Myślimy
o Polsce”.
To podsumowanie całej uroczystości, jej niezwykle wzruszającego i podniosłego charakteru.
Tekst piosenki opowiada o tym, że
ludzie zawsze czuli potrzebę podkreślania,
iż należą do jednej grupy, łatwiej im żyć, gdy mają jedno godło, barwy narodowe
i hymn. Historia uczy nas pokory, pokazuje , że trzeba patrzeć w przyszłość, pamiętając o przeszłości, aby nie popełniać już nigdy tych samych błędów.

Wszystkie klasy pięknie zaprezentowały wybrane przez siebie utwory. Uczniowie odświętnie wyglądali w galowych strojach, a biało czerwone emblematy, kotyliony, wstążki podkreślały patriotyczny charakter uroczystości. Koncert prowadzili uczniowie klasy 3b, którzy w kilku słowach zapoznali swoich kolegów z historią każdej z przedstawionych pieśni. W naszej galerii można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia😊