Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

ZABAWA KARNAWAŁOWA W KLASACH MŁODSZYCH

25-01-2024 17:21 Mały Samorząd Uczniowski

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

 Wszędzie sami przebierańcy,
  Zorro w czarnej masce tańczy,

I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.

                                                                       autor: Zbigniew Dmitroca

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Od przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki na zabawie , tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi, dlatego karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła. W Polsce karnawał zwany jest też „zapustami”. Tradycje zapustne to przebieranie się za różne zwierzęta, ale również postacie. I ta tradycja przetrwała do dziś
o czym mogliśmy się przekonać 
19 stycznia, kiedy to  w naszej szkole odbył się bal karnawałowy
dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich.

W tym roku razem z prowadzącym bal wodzirejem podróżowaliśmy pociągiem w rytm gorących przebojów tego roku, odwiedzaliśmy dworce kolejowe w różnych krajach.
Podróż odbywała się wagonami „pierwszej” i „drugiej” klasy a podróżni stale zmieniali swoje miejsca. Do przedziałów wchodziły rozmaite postacie i zwierzęta.
Różnorodność i pomysłowość bawiących się dzieci była ogromna. Wszyscy mogli się zaprezentować na początku, kiedy to był „pokaz” strojów dla fotoreporterów😊- obszerna relacja w naszej galerii zdjęć. 

Były królewny i czarne damy czyli bajkowe Wednesday, za nimi kroczyły wróżki oraz pałacowe pięknisie. 
Wśród chłopców było wielu wojowników, żołnierzy, policjantów, ale nie zabrakło również eleganckich dżentelmenów.
Jak na każdej zabawie pojawiły się także zwierzątka: niedźwiadki, króliczki, wiewiórki, zajączki,  żółwie, pszczółki i wiele innych. 
Można było zobaczyć nawet dmuchańce o nieustalonej nazwie😊

 Najważniejsze jednak, że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i kulturalnie zachowywali.