Wycieczka 3b

26 stycznia, tuż przed feriami, klasa 3b wybrała się do muzeum Historycznego w Bielsku-Białej,
aby wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Torba na zakupy- etno odbicia".

W pierwszej części wycieczki uczniowie zapoznali się z bogatą kolekcją zbiorów Muzeum, szczególnie jeśli chodzi o stroje regionalne. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak wygląda strój wilamowski,
który oglądaliśmy niedawno i porównać go z wyglądem stroju cieszyńskiego. Po tych warsztatach chyba każdy z nas bez problemu rozróżni  stroje z poznanych regionów Polski. Podczas warsztatu Pani przewodniczka z zapałem opowiadała również historię hoczków czyli metalowych części tradycyjnego stroju cieszyńskiego.

W części praktycznej dzieci opracowały własny wzór w oparciu o dostępne stemple inspirowane hoczkami wytłaczanymi lub odlewanymi. Zaprojektowaną kompozycję zastosowały na płóciennej torbie na zakupy. Dzieci wykazały się dużą cierpliwością, precyzją,  kreatywnością  i umiarem
w wytłaczaniu, dzięki czemu ich prace wyszły fantastycznie. Mogły się przekonać, że praca typu
„hand-made” daje wiele satysfakcji, ale wymaga skupienia i dokładności. Efekt z pewnością zadowoli każdego,  kto otrzyma tę torbę w prezencie😊!

Warsztaty w zamku są wspaniałe i na pewno skorzystamy jeszcze z bogatej oferty muzealnej.